Joga dla kobiet w ciąży

Joga dla kobiet w ciąży.
Dziewięć miesięcy rozwoju dziecka w łonie kobiety jest dla jej organizmu dużym obciążeniem. Zwiększona masa ciała obciąża stawy i kręgosłup. Płuca i inne narządy wewnętrzne są ściskane przez rozrastającą się macicę, co znacznie upośledza ich działanie. Serce musi przepompować większą ilość krwi, a skóra ulega rozciągnięciu często ponad swoje możliwości. Zmiany hormonalne skutkują wahaniami nastroju, nierzadko powodując jego pogorszenie.

Tymczasem stan zdrowia matki oraz jej samopoczucie w czasie ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Dlatego istotne jest, aby decyzja o poczęciu została poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami.

Praktyka hatha – jogi idealnie nadaje się do tego celu.

PRZED…
Systematyczne wykonywanie asan przed ciążą wzmacnia ciało i oczyszcza je z toksyn, stabilizuje pracę narządów wewnętrznych oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Skóra staje się lepiej odżywiona, bardziej elastyczna i wytrzymalsza. Kobieta zyskuje świadomość własnego ciała, stabilność emocjonalną, wewnętrzny spokój i radość życia.

Asany pomagają w zapłodnieniu regulując pracę jajników i jajowodów a także wpływają na zapobieganie poronieniom.

Praktyka jogi uczy wczuwania się w potrzeby ciała i pomaga w zwalczeniu niezdrowych nałogów, jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu i innych używek – w ciąży absolutnie przeciwwskazanych.

joga-07

W TRAKCIE…
Kontynuowanie praktyki w czasie ciąży:
– przygotowuje stawy i kręgosłup do niesienia powiększającego się ciężaru – zapobiega związanym z tym bólom pleców,
– ułatwia oddychanie i zapewnia dobry dopływ tlenu do płodu,
– odciąża serce,
– reguluje ciśnienie krwi,
– poprawia krążenie krwi oraz trawienie, przez co zapobiega występowaniu typowych dla ciąży objawów, takich jak: obrzęki, żylaki, wzdęcia i zgagi,
– pomaga utrzymać przyrost masy ciała w granicach wymaganej normy,
– uelastycznia biodra, miednicę i wnętrza ud,
– pozwala skumulować energię.

Poczucie stabilności własnego ciała oraz zminimalizowanie uciążliwości związanych z powiększającym się brzuchem, daje przyszłej mamie możliwość przeżywania swego stanu z radością, daje pewność siebie i redukuje lęk przed porodem.

Akcja porodowa u kobiety, której ciało jest odpowiednio przygotowane, przebiega szybciej. Wykonywanie asan przygotowuje kobietę do wydania dziecka na świat poprzez wzmocnienie i uelastycznienie odpowiednich mięśni i ścięgien, naukę odpowiedniego oddechu i, co bardzo istotne, wspomnianą już świadomość własnego ciała.

joga-04

PO…
Po porodzie organizm kobiety ćwiczącej jogę szybciej się regeneruje, a ponowne rozpoczęcie praktyki po połogu przyspiesza powrót do dobrej formy.

Obserwacje poczynione przez amerykańskich badaczy wskazują iż dzieci kobiet, które kontynuowały aktywność fizyczną w czasie ciąży, lepiej się rozwijają, są spokojniejsze i… bardziej samodzielne.

O prowadzącej:
Małgorzata DĄBROWSKA

joga-03

Absolwentka Biologii na UJ i Pedagogiki Przedszkolnej na UP w Krakowie.
Z jogą na krótko zetknęłam się już w 2005 r. Ponowny kontakt miał miejsce w 2010 r. Wtedy pod czujnym i serdecznym okiem Czesława Polakowskiego zgłębiałam tajniki jogi. Przez ten czas moja praktyka wiązała się głównie z pracą z asanami na podstawie „światła Jogi” BKS Iyengara. Dalsze poszukiwania i zainteresowania poprowadziły mnie do Pracowni Macieja Wieloboba, gdzie podjęłam decyzję o rozpoczęciu szkolenia nauczycielskiego według metody Vinyasa krama.
Kolejnym etapem mojej jogicznej ścieżki było zdobywanie fachowej wiedzy na kursie instruktorskim na Politechnice Częstochowskiej, gdzie spotkałam wielu szanowanych nauczycieli z ogromną wiedzą w dziedzinie, anatomii, fizjologi, biomechaniki, od których miałam przyjemność się wiele nauczyć.
Obecnie jestem dyplomowanym instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalnością hatha joga. Na tym jednak nie poprzestałam i nadal zgłębiam swoją wiedzę pod okiem prof. Janusza Szopy, który jest propagatorem jogi akademickiej i naukowego podejścia do jogi w Polsce i na świecie.
Joga jest wspaniałym i kompleksowym narzędziem do pracy nad sobą na wielu płaszczyznach: fizycznej, zdrowotnej, ale również emocjonalnej i duchowej. Praktykując ją oddziałujemy nie tylko na mięśnie, więzadła, stawy, narządy wewnętrzne regulując pracę gruczołów, ale i układ nerwowy, jednocześnie ucząc się koncentracji umysłu i relaksacji. Joga poprzez praktykę uważności otwiera nas na pełnię obecności.
Asany dają stabilność, zdrowie i lekkość. Nieruchoma i wygodna pozycja ciała przyczynia się do wytworzenia fizycznej równowagi i przeciwdziała chwiejności umysłu.
Tym co najbardziej zafascynowało mnie w jodze jest obserwowanie jak zmiany w ciele wypracowane na macie przekładają się na zmiany w życiu, jak za świadomością ciała podąża świadomość siebie.
Wierzę w to co głosi grecka zasada „W zdrowym ciele zdrowy duch”, kiedy dzięki usprawnianiu ciała, lepiej postrzegamy siebie i właściwie kształtujemy relacje z innymi ludźmi.
Tym samym Joga dla mnie jest formą rozwoju osobistego i sposobem na lepsze i wartościowsze życie.
Aktualnie łączę nauczanie jogi z wyzwaniem, jakie stawia przede mną macierzyństwo. A jest to nie lada wyzwanie, bo jestem mamą trójki uroczych urwisów.