Ginekolog, Onkolog, Endokrynolog – dr hab. n. med. Tomasz BANAŚ

Od października w naszej przychodni będzie przyjmować: specjalista ginekologii i położnictwa, specjalista ginekologii onkologicznej oraz endokrynologdr hab. n. med. Tomasz BANAŚ.

Konsultacje co środę w godzinach od 15:00 do 17:00.

Dr hab. n. med. Tomasz Banaś jest specjalistą położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, ukończył również szkolenie specjalizacyjne z endokrynologii. Pracownik Kliniki Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Udziela konsultacji z zakresu profilaktyki i leczenia stanów przednowotworowych oraz nowotworów złośliwych narządu rodnego – w szczególności nieprawidłowych wyników cytologii szyjki macicy, przewlekłych infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), polipów i przerostów endometrium a także guzów jajnika.

Wykonuje badania kolposkopowe [Niedostępne w Przychodni Bocheńskiej], polegające na oglądaniu pod powiększeniem szyjki macicy, co pozwala na precyzyjną ocenę jej nabłonka i obecnie stanowi standard w diagnostyce stanów przednowotworowych szczególnie w przypadku nieprawidłowych wyników cytologicznych.
Również wykonuje ultrasonograficzną diagnostykę różnicową guzów jajników w oparciu o algorytmy IOTA i ADNEX, które pozwalają na ocenę ryzyka złośliwości, jest to o tyle ważne, iż pacjentki z guzem jajnika o wysokim ryzyku złośliwości powinny być leczono w oddziałach ginekologii onkologicznej, co daje największe szanse na wyleczenie z choroby nowotworowej.

Jako ginekolog z bogatym doświadczeniem endokrynologicznym zajmuje się również wnikliwą diagnostyką leczeniem zaburzeń miesiączkowania, zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz występujących w jego przebiegu nadmiernego owłosienia, otyłości i zaburzeń owulacji. Konsultuje również ciężarne, u których rozpoznano zaburzenia funkcji tarczycy.

Doświadczenie onkologiczne i endokrynologiczne jakie posiada dr Tomasz Banaś pozwala na zapewnienie kompleksowej opieki pacjentkom w wieku okołomenopauzalnym, w tym takie prowadzenie terapii hormonalnej okresu okołomenopauzalnego by była nie tylko skuteczna, lecz również bezpieczna pod względem ryzyka rozwoju złośliwych nowotworów hormonozależnymi, w szczególności raka endometrium oraz piersi.

dr hab. n. med. Tomasz BANAŚ